MAGYAR EBTENYÉSZTŐK
ORSZÁGOS EGYESÜLETE
KIÁLLÍTÁSI SZABÁLYZAT
1. ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
A Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete saját hatáskörében, vagy helyi szervezetei, illetve a fajtaklubok útján kutyakiállításokat rendez.
A kiállítások lehetnek:
-
nemzetközi CACIB /várományt adó/ kiállítások
-
nemzeti /országos/ CAC kiállítások
-
klubkiállítás CAC cím kiadásával
-
derby CAC kiállítás
-
speciális /egyes fajtákra meghirdetett/ kiállítás
-
fajtakiállítás CAC cím kiadása nélkül
-
tájjellegű kiállítás
-
champion kiállítás
-
speciális kiállítás – egyedi engedély alapján
A kiállítások engedélyezése:
Nemzetközi CACIB kiállítás rendezéséhez az FCI engedélye szükséges. A CACIB kiállítások helyét és időpontját mindig az előző évben jelöli meg a MEOE elnöksége. Az elnökség határozatát követően kell a MEOE Központi irodájának gondoskodnia az FCI engedélyének beszerzéséről.
Nemzeti /országos/ CAC kiállítások iránti kérelmet a Küllembírói Testület útján kell a MEOE elnökségéhez eljuttatni, szintén a rendezést megelőző évben. A CAC kiállítások helyszínéről a MEOE Országos Tanácsa titkos szavazással dönt. A kiállítások pontos időpontjának meghatározásánál figyelemmel kell lenni a CACIB kiállítások, illetve a környező országok nemzetközi kiállításainak időpontjára is, valamint a helyi jellegre.
Klubkiállítások, fajtakiállítások és tájjellegű kiállítások engedélyezése iránti kérelmet szintén a rendezvényt megelőző évben kell a Küllembírói Tanácshoz benyújtani. A felsorolt kiállítások engedélyezése az elnökség hatáskörébe tartozik. Az időpontok meghatározásánál figyelemmel kell lenni a MEOE más rendezvényeire is, különös tekintettel a nemzetközi kiállítások időpontjára, amelyekkel egy napon más rendezvény nem rendezhető. Tájjellegűnél a környező CAC kiállítások időpontját figyelembe kell venni.
A jóváhagyott kiállítások helye, és időpontja nem változtatható meg az Elnökség engedélye nélkül, a nevezési határidő előtt a változást országosan meg kell hirdetni.
2. A KIÁLLÍTÁSOKON VALÓ RÉSZVÉTEL
A MEOE vagy szervezetei /továbbiakban MEOE/ által rendezett kiállításokra kizárólag az FCI által elismert nevezési lappal rendelkező kutyák nevezhetők be.
Magyar természetes, vagy jogi személy, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező társaság tulajdonában lévő kutya kizárólag a MEOE által honosított származási lappal nevezhető be.
A kiállítás területére csak az adott kiállításra benevezett és érvényes állatorvosi oltási igazolvánnyal rendelkező kutya vihető be.
A kutyák által okozott minden néven nevezhető kárért a kutya tulajdonosa a felelős. Harapós kutya csak „harapós” jelzéssel, szájkosárral és rövid pórázon tartható a kiállításon. Az ilyen kutyáról a szájkosarat csak a bírói körben szabad levenni, a bíró utasítására.
A kiállítás területére történő belépéskor a kutyák állatorvosi oltási igazolványát ellenőrzik. Ha a kutya nem rendelkezik ilyen igazolvánnyal, a kiállítás területére történő belépését meg kell tagadni.
A kiállítás területén a kutyákat szabadon engedni tilos, kivéve sport bemutatón - a körön belül.
3. NEVEZÉSI FELTÉTELEK
A kutya tulajdonosa a nevezési határidő lejártáig /beérkezés dátuma/ jogosult a kutyát benevezni.
A nevezési laphoz minden esetben csatolni kell:
-
a pontosan és olvashatóan kitöltött nevezési lapot
-
a származási lap másolatát
-
a nevezési díj nevezési határidőig történő befizetésének igazolását /feladóvevény másolat/
-
munka osztályba történő nevezéshez a fajtára kötelezően előírt munkavizsga letételét igazoló, az FCI által elfogadott bizonyítvány másolatát
-
champion osztályban történő nevezéshez előírt igazolás: valamely ország nemzeti champion bizonyítványának másolata, vagy nemzetközi szépségchampion bizonyítványának másolata
Minden kiállításra csak tetovált kutyát lehet benevezni, ha a kutya 1989. január 1. napja után Magyarországon született.
A kiállító a nevezési lap beküldésével egyidejűleg kötelezettséget vállal a nevezési díj befizetésére is. /A nevezési díj semmilyen esetben nem téríthető vissza./
A kiállító a nevezési lap aláírásával kötelezettséget vállal a kiállítás kezdési, illetve zárási idejének betartására. A kiállítás területéről a kiállítás befejezése előtt a kutya csak kivételes esetben, a MEOE, vagy a rendező szervezet elnökének, illetve a vezető bíró írásbeli engedélyével vihető ki.
A nevezési lapon közölt adatokért a kutya tulajdonosa az aláírással és a beküldéssel egyidejűleg felelősséget vállal arra, hogy a kiállítási szabályzatot magára nézve kötelezőnek ismeri el.
Nem nevezhetők és nem bírálhatók a kiállításokon a rejtett-, egyheréjű, vagy heresorvadásban szenvedő, beteg öreg kutyák, a tüzelő szukák, valamint a láthatóan vemhes, (kb. 40 napos), szoptatós, vagy almos kutyák.
A kiállításokon –kivétel a tájjellegű kiállítás- a helyszíni nevezés nem lehetséges.
sportszerűtlen magatartást tanúsít, a kiállítás területéről ki kell utasítani. MEOE-tag esetében fegyelmi eljárás alá lehet vonni. A MEOE a sportszerűtlen magatartást tanúsító kiállítók tulajdonában lévő kutyák nevezését visszautasíthatja; erről az elnökség dönt.
Minden kiállító köteles a kiállításra magával hozni a benevezett kutya származási lapját és teljesítményfüzetét abból a célból, hogy a kiállításon elért eredmény rávezethető legyen.
A bírálat alkalmával a bíró jogosult a felvezetett kutya törzskönyvi, és tetoválási számának egyezőségét ellenőrizni.
4. A KIÁLLÍTÁS
A kiállító felelős azért, hogy a benevezett kutyával a bírói körben időben megjelenjen. Amennyiben az adott osztály bírálatát lekési, a bírálat befejezése után kérheti, hogy a bíró minősítse a kutyát, de nem tarthat igényt kitűnő minősítés esetén sem a győztes cím kiadásának megismétlésére. Az osztály bírálatának megkezdését követően az elkésett kutya csak a bíró külön engedélyével léphet a bírói körbe.
A bírói körben a bírálat megkezdése után a bírálandó osztályba tartozó kutyákon és felvezetőiken kívül csak a bíró, az írnok, a ringtitkár és szükség esetén a tolmács tartózkodhat. Kivételt képez a MEOE elnöke, a Küllembírói Tanács elnöke, a vezető bíró, vagy az általuk megbízott személy; a bírálatba azonban senkinek sem szabad beleavatkoznia.
Támadó, harapós kutyák, amelyek nem hagyják magukat végigtapintani, nem kaphatnak minősítést. Ilyenkor a bírálati lapra rá kell vezetni, hogy a kutya nem bírálható, és az okot is meg kell jelölni.
A kiállításokon csak a katalógusában szereplő kutyák bírálhatók, kivétel a tájjellegű kiállítás.
A kiállítás rendezője az elfogadott nevezéseket minden esetben köteles visszaigazolni.
5. ÁTSOROLÁS
Ha a kutya tulajdonosa a munka-, vagy champion osztályba történő nevezéskor nem csatolta a nevezéshez a szükséges igazolásokat, a katalógus összeállításakor a rendező szervezet jogosult a kutyát automatikusan a nyílt osztályba sorolni.
A bíró jogosult a kiállításokon a nem megfelelő osztályban lévő kutyát a megfelelő osztályba átsorolni. /Ez csak kor, nem, nagyság, szín- és szőrváltozat vonatkozásában lehetséges. Ha a rendező szervezet elírást követ el, a vezető bíró feladata a beküldött nevezési lapot ellenőrizni, és a nevezési lapnak megfelelően a helyszínen a kutyát abba az osztályba átsorolni, ahova a tulajdonos nevezte és csatolta a szükséges igazolásokat.
A megfelelő mellékletek hiányában a kutyát a kora szerinti – illetve ahol a katalógusban szerepel – osztályban kell elbírálni. Egyéb esetben átsorolást a bírálati lapon és az összesítőn is fel kell tüntetni. Az osztályba sorolásnál a nevezéskori állapot az irányadó. Átsorolási joga a vezető bírónak van.
6. KIÁLLÍTÁSI OSZTÁLYOK
1. BÉBI OSZTÁLY /3-6 HÓNAPOS KORIG/
A bírálati lapon leírást kapnak.
2. KÖLYÖK OSZTÁLY /6-9 HÓNAPOS KORIG/
A kutyák csak leírást kapnak; több kutya esetében a bíró sorolást végez I-IV. besorolással. A kutyák fehér szalagot kapnak ígéretes vagy nagyon ígéretes differenciálás lehetőségével.
3. FIATAL OSZTÁLY /9-18 HÓNAPOS KORIG/
A kutyák leírást és minősítést kapnak. Több kitűnő minősítés esetén a bíró sorolást végez kitűnő I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya megkaphatja a Hungária Prima Junior /HPJ/ címet, amelyhez egy kék-fehér szalag, és egy HPJ kártya jár.
4. NÖVENDÉK OSZTÁLY /15-24 HÓNAPOS KORIG/
Nevezhető minden korhatáron belül lévő kutya, tekintet nélkül eddigi minősítéseire és címeire. A kutyák leírást és minősítést kapnak. Több kitűnő minősítés esetén a bíró sorolást végez kitűnő I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya megkaphatja a CAC címet, amelyhez egy nemzeti színű szalag, és egy kártya jár. A kitűnő II. kutya megkaphatja a Res. CAC címet /kártyával/.
5. NYÍLT OSZTÁLY / 15 HÓNAPOS KORTÓL/
Nevezhető minden 15 hónapos kort betöltött kutya, tekintet nélkül eddigi minősítéseire és címeire. A kutyák leírást és minősítést kapnak. Több kitűnő minősítés esetén a bíró sorolást végez kitűnő I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya megkaphatja a CAC címet, amelyhez egy nemzeti színű szalag, és egy kártya jár. A kitűnő II. kutya megkaphatja a Res. CAC címet /kártyával/.
6. MUNKA OSZTÁLY /15 HÓNAPOS KORTÓL/
Nevezhető minden 15 hónapos kort betöltött kutya, amely rendelkezik a fajtára előírt, érvényes munkavizsgával. Ez az osztály csak azoknál a fajtáknál lehetséges, amelyeknél az FCI a nemzetközi szépségchampionátushoz megköveteli a munkavizsga teljesítését. Munka osztályban való induláshoz a nevezési határidőig kell megszerezni a munkavizsga bizonyítványt. Ebben az osztályban is leírást és minősítést kapnak a kutyák. Több kitűnő minősítés esetén a bíró sorolást végez kitűnő I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya megkaphatja a CAC címet, amelyhez egy nemzeti színű szalag, és egy kártya jár. A kitűnő II. kutya megkaphatja a Res. CAC címet /kártyával/.
7. GYŐZTES /Champion/ OSZTÁLY
Nevezhető minden olyan kutya, amelyik a nevezési határidőig megszerezte a nemzeti, vagy nemzetközi szépségchampionátust. A kutyák leírást és minősítést kapnak. Több kitűnő minősítés esetén a bíró sorolást végez kitűnő I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya megkaphatja a ”Champion osztály CAC” címet, amelyhez egy nemzeti színű szalag, és egy kártya jár. A kitűnő II. kutya megkaphatja a Res. CAC címet /kártyával/.
8. ÉRETT v. VETERÁN OSZTÁLY /7 ÉVES KORTÓL/
Nevezhető minden 7. életévét betöltött kutya, tekintet nélkül eddigi minősítéseire és címeire. A kutyák leírást és minősítést kapnak. Több kitűnő minősítés esetén a bíró sorolást végez kitűnő I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya kaphat „Érett Osztály Győztese” címet, amelyhez egy nemzeti színű szalag, és egy kártya jár. Továbbá kaphat CAC, illetve II. Res. CAC címet /kártyával/.
Egyéb feltételek:
Minden kutya csak egy osztályba nevezhető
Kor szerinti nevezésnél minden esetben a bírálat napja az irányadó
7. A KIÁLLÍTÁSON ELÉRHETŐ MINŐSÍTÉSEK ÉS CÍMEK
Az egyes osztályokban elérhető minősítések:
kitűnő= kék szalag
nagyon jó= piros szalag
jó= sárga szalag
megfelelő= zöld szalag
A jelen szabályzatban az egyes kiállítási osztályoknál leírt győztes címek kiadása nem kötelező. Kiadásuk esetén fajtánként és nemenként az FCI előírásainak megfelelően jár el a bíró, különös tekintettel azoknál a fajtáknál, ahol többféle szín-, méret-, és szőrváltozat van.
Országos CAC kiállításokon a MEOE elnöksége által meghatározott fajtáknál színenként történhet a győztes címek kiadása, amely eltérhet a nemzetközi előírásoktól.
EGYÉB KIADHATÓ CÍMEK
Nemzeti színű zsinór arannyal, és kártya, amely igazolja, hogy az adott kutya az adott kiállításon elnyerte a CACIB várományt. A kártyán fel kell tüntetni: „az FCI visszaigazolásának fenntartásával”.
- CACIB váromány csak olyan kiállításokon adható ki, amelyeken azt az FCI külön engedélyezte
- CACIB cím kizárólag akkor viselhető, ha azt az FCI hivatalosan visszaigazolta
- A CACIB várományt a növendék-, nyílt-, munka- és győztes osztály kitűnő I., győztes (CAC) címet kapott kutyái közül a legjobb kaphatja
- A CACIB váromány kiadása nemenként történik, és fajtákon belül szín, szőrzet és nagyság tekintetében az FCI előírásai az érvényesek
- Abban az esetben, ha az adott fajtát több bíró bírálja azon a kiállításon, akkor minden esetben ki kell jelölni annak a bírónak a személyét, aki a CACIB várományt kiadja. A kijelölt bíró jogosult a CACIB javaslat kiadására, és egyedül határoz anélkül, hogy ebben a kérdésben valakivel is tanácskozna
- A CACIB váromány visszaigazolásának feltételeit az FCI előírásai tartalmazzák, ezek meglétét a bíró nem vizsgálhatja az adott kiállításon
Nemzeti színű zsinór ezüsttel, és kártya
A bíró a CACIB váromány kiadását követően a bírói körben lévő kutyához behívja a CACIB várományt elnyert kutya osztályában kitűnő II. Res. CAC minősítést kapott kutyát és ebből a konkurenciából választja ki a Reserve CACIB kutyát. Ez a cím akkor adható ki, ha a bíró meggyőződése, hogy a Res. CACIB címet kapott kutya kapná a CACIB címet, ha a CACIB címet kapott kutya nem lenne jelen.
3. Hungária Fajtagyőztes (HFGY)
Arany zsinór, és kártya
A bébi és kölyök osztály kivételével valamennyi osztálygyőztes kutya konkurál a címért, nemre való tekintet nélkül.
A fajtagyőztes cím kiadását tekintve a bírónak figyelemmel kell lenni arra, hogy a kutya kvalitásai ennek megfeleljenek és a fajtagyőztes kutya méltó reprezentánsa legyen fajtájának.
Abban az esetben, ha az adott fajtát több bíró bírálja azon a kiállításon, akkor minden esetben ki kell jelölni annak a bírónak a személyét, aki a HFGY címet kiadja.
4. Hungária Derby Győztes (HDGY)
Piros-fehér zsinór
A MEOE évente egy alkalommal Derby kutyakiállítást rendez
A HDGY címért konkurálhat fajtánként és nemenként minden előző évben született kutya, amelyik az adott derby kiállításon a bírálat napjáig a 9 hónapos kort betöltötte, és kitűnő I. minősítést kapott a növendék-, nyílt-, vagy munkaosztályban.
A MEOE elnöksége egyes fajtáknál nagyság és szín szerint a HDGY cím kiadásánál -hasonlóan a CAC cím kiadásához – eltérést engedélyezhet.
|