Fajtalers s beagle standard Lennert Jzsef "Poc" tollbl:
Beagle
Napjaink egyik legfelkapottabb kutyafajtja a beagle. Kedves, knyrg nzsvel, jtkos, kajla viselkedsvel minden ember szvt rabul ejti, s mindenkit bartjv tesz. De mit is kell tudnunk errl a kedves fajtrl.
A beagle eredete, munkja

A beagle a kopk egyik legsibb
fajtja, melynek jelenlegi megjelenst Angliban alaktottk ki. Elnevezse valsznleg mretbl addik, a kelta, angol beag, begle szbl ered, melyre a legkisebb kopfajtaknt r is szolgl. Mr a 3. szzadi krnikk is emltenek olyan kutyt, melyet aprvadas vadszatra hasznltak. A fajta neve a 15. szzadban bukkan fel elszr rott szvegben, ksbb tbbek kztt Thomas Bewick r 1790-ben a legkisebb koprl, mely fradhatatlan a vadszatban s ugatsa lgy, dallamos. Kzvetlen se nagy valsznsggel a 17. szzadban kitenysztett harrier /nyulsz/ kopk kztt keresend. Ezen kopk szmtalan klnbz fajtjnak sszeolvadsbl ltrejtt nhny fajta egyike lehetett a beagle kzvetlen se. Hazjban jellemzen nylvadszatra hasznltk, prban vagy kisebb falkban. Az idk folyamn azonban fokozatosan megvltozott a vadszat clja, talakult a beagle falks vadszat a beagling. Mg korbban az lelemszerzs, napjainkra az elsdleges cl a sport lett, a zskmny elejtse helyett a mozgs rme. A beagling Anglin kvl az Egyeslt llamokban is igen elterjedt, ahol a kedvez krlmnyek miatt /hatalmas, szabad terletek/ a mai napig sokan zik. A vadszat eredeti cljnak megvltozsval talakult maga a beagling is. Ott ahol lehetsg van e neves sport zsre /Magyarorszgon tilos a kopzs minden formja/, ott a beagle tulajdonosok egyesletbe tmrlve terletet brelnek, ahol nyulakat tenysztenek. A versenyeken a beagleket prokba sorsoljk, s gy engedik a nyl nyomba, viszont nem cl, hogy a nyulat el is kapjk. A brk a kutyk munkjnak pontossgt, stlust rtkelik, figyelembe vve, hogy a nyomrl brmikor visszahvhatnak kell lennik, s a kett kzl a jobb jut tovbb.
A beagle megjelense
A beagle npszersgt rszben soksznsgnek ksznheti, hiszen nincs kt, akr csak ltszlag is, egyforma belle. Vltozatossgnak forrsa a fehr szn egyedenknti igen eltr arnya. A sznskla egyik vgn a szinte teljesen fehr, egy-kt halvny cserszn folttal kestett pldnyok, a msik vgn pedig azon egyedek tallhatk, melyeknek csak a farkuk vge s mancsuk fehr. A beagle standardja csak a farokvg ktelez fehrsgt rja el, melynek oka, hogy nekl ugatsn kvl csak az izgatottan remeg farokvg rulja el a nyomon lv beagle helyt a magas fben, aljnvnyzetben.
Alapveten bicolor s tricolor beaglet klnbztetnk meg. A tricolor vagy hromszn beaglet, fekete httakar, cserszn fej s vgtagok jellemzik, fehr foltokkal a fejen, a hastjon s a farokvgen. Fontos megjegyezni, hogy nincs semmifle elrs a hrom szn elklnlsre, arnyra vagy rnyalatra. Ez nem vletlen, ugyanis a sznek arnya letk sorn folyamatosan vltozik, a fekete-fehren szletett klykn csak ksbb alakulnak ki a vilgosabb foltok. A fekete s fehr szn mellett megjelen harmadik szn a vilgossrgtl a csersznig, a tglavrsig brmilyen rnyalatot felvehet. rdekes ugyanakkor, hogy azokat a beagleket is tricolornak nevezzk, melyeken csak egsz minimlis, pp csak egy foltnyi, fekete szn tallhat.
A bicolor vagy ktszn begaleken a fehr mellett csak a cserszn van jelen. Sokan nevezik fehr-aranynak is e szntpust, hiszen a cser-, srgaszn rnyalata emlkeztet a golden retriever sznre. A bicolor egyedeknl is igaz, hogy a srga szn rnyalatra, lnksgre s elhelyezkedsre semmilyen elrs sincs, kivtel, hogy a farokvgnek mindenkppen fehrnek kell lennie. Szletskkor a bicolor beaglek teljesen fehrek, a srgsbarna foltok csak ksbb alakulnak ki.
A beagle tartsa
A beagle intelligens, j idegzet eb, melyet vgtelen trelem s a gyerekek rigolyi irnti megrts jellemez. Engedelmes, knnyen tanul, legendsan szeld fajta. Kivl tulajdonsgai az vszzados tudatos tenyszt munka eredmnye. Korbban a kennelekben nagyszm kutya lt egytt, gy kiemelt szempont volt az agresszivitstl teljesen mentes s a falkarangsor irnt rzketlen egyedek tovbb tenysztse. Sokoldal j tulajdonsgainak hla (j orr, kivl tjkozd kpessg, nyugodt, kiegyenslyozott s kitart), a legklnbzbb tartsi ignyeket is kielgtheti. Fontos azonban megjegyezni, hogy ksn r fajta, ezrt ne bnjunk vele soha igazsgtalanul, ne bntsuk flslegesen.
Gyorsan s knnyen tanul, feltve, hogy pozitv megerstst kap. Ez alatt azt kell rteni, hogy a tlzott fegyelmezs, a kvetkezetlensg a beaglebl konoksgot, makacssgot vlt ki. Sok gazda, plne az „jkutys” gazdk panaszkodnak arra, hogy kutyjuk nevelhetetlen, a fejkre ntt. A problma minden esetben a gazdban, illetve krnyezetben keresend. A kvetkezetlensg (a gazda leszidja, a gyerekei megszeretgetik), a kutya folyamatos bntetse (a legkisebb „vtsgrt” is verst kap) felbreszti a beagle konok njt, melynek nagy hasznt veszi a vad kvetsnl, de kellemetlen lehet csaldi krnyezetben. Br ezt a gazdk nem szvesen ltjk be, de ilyenkor nem a kutya a hibs. A nevelse sorn viszont a pozitv megerstsek segtsgvel szinte brmire megtanthat, egy dolgot kivve: a beagle soha nem lesz hzrz. Jelzi az idegent, majd alaptermszetbl fakad kedvessgtl hajtva farkcsvlva szaglssza s ugrlja krbe.
Mretnek, jellemnek, illetve a betegsgekkel szembeni nagyfok ellenll kpessgnek ksznheten akr laktelepi laksban is knnyen tarthat. Rvid, ers szre knnyen tisztn tarthat, fejnek bjos klst klcsnz fle pont akkora, hogy mg ne hzza a fldn, s ne lgjon bele az telbe. Termetnek ksznheten akr a gyerekek is stltathatjk s lelmezse is megoldhat anlkl, hogy a csaldi kltsgvets belerokkanna. Egy dolgot azonban tudomsul kell venni: a beagle nem leb, hanem igazi sportkutya, igazi kop. Nem kell flteni, hogy a gyerekek tlzott szeretetkben agyon nyomjk, ugyanakkor ignyli a mozgst a „vadszatot”. Nagyon sok gazda elkveti azt a hibt, hogy engedve knyrg tekintetnek s feneketlen bendjnek, megetetni ahnyszor csak „hozza a tnyrjt”, mikzben a megfelel mozgsrl mr nem tud gondoskodni. Ezek az egybknt igen elegns kutyk, az vek sorn fokozatosan elhznak s stltatsukkor igen lehangol ltvny nyjtanak.
A Beagle standard (kennel Club 1986, FCI NO. 161 1987)
Az 1987-es angol beagle standard, melynek megvalstsra minden beagle tenysztnek ktelessge trekedni.
ltalnos megjelens: Ers, zmk felpts kop, a minsg benyomst kelti durvasg nlkl.
Jellemzk: Vidm termszet kop, alapvet feladata a nyomkvet vadszat, elsdlegesen nylra. Btor, nagy aktivitssal, eltkltsggel, letervel prosulva. ber, intelligens s kiegyenslyozott.
Temperamentum: Bartsgos s ber, nem agresszv, de nem is flnk.
Fej s koponya: Megfelelen hossz, erteljes, de nem durva. A szukk feje finomabb. Redktl, rncoktl mentes. A koponya kiss dombor, mrskelten szles, enyhn cscsosod. A stopvonal kifejezett, a nyakszirt s az orrhegy kztti tvolsgot lehetleg pontosan felezze. Az arcorri rsz nem elhegyesed, az ajkak mrskelten leffentysek. Az orrtkr szles, kvnatos a fekete szn, de vilgosabb szn kutyknl gyengbb pigmentci megengedhet. Az orrlyukak tgak.
Szemek: Sttbarnk vagy mogyorsznek. Meglehetsen nagyok, nem mlyen lk vagy dlledtek. Megfelel tvolsg van kzttk, szeld, esdekl kifejezssel.
Flek: Hosszak lekerektett heggyel, elrehzva csaknem elrik az orr cscst. Alacsonyan tzttek, finom textrjak, a pofkhoz szorosan simulva kecsesen lgnak.
Szj: Az llkapocs ers legyen, tkletes, szablyos s teljes olls harapssal, azaz a fels fogak szorosan tfedik az als fogakat, s az llkapocsra merlegesen helyezkednek el.
Nyak: Elg hossz ahhoz, hogy a kutya kpes legyen knnyen lehajolni a nyomkvetshez. Enyhn velt s kiss lebernyeges.
Ells vgtag: A lapockk j szgellsek, nem terheltek. Az ells lbak egyenesek, jl altmasztjk a testet, a mancsok fel nem keskenyednek el. A csontok szilrdak s keresztmetszetben kr alakak. A lbt rvid. A knykk zrtak, nem fordulnak sem befel, sem kifel. A knyk magassga kb. a marmagassg fele legyen.
Test: A ht feszes s egyenes. A mellkas a knyk al r. A bordk jl veltek s megfelelen htrafel nylnak. A kts rvid, de jl kiegyenslyozott. Az gyk erteljes s hajlkony, a has nem ersen felhzd (nem agrhas).
Htuls vgtag: A combok izmosak, a trdek j szgelsek. A csnkok szilrdak mlyen helyezkednek el s prhuzamosak egymssal.
Mancsok: Zrtak s szilrdak. A mancsok boltozatosak, a talpprnk erteljesek. Nem nyllb, a krmk rvidek.
Farok: Ers, mrskelten hossz. Magasan tztt, lnken hordott, de nem grbl a ht fl, sem tbl nem hajlik elrefel. Jl szrztt, klnsen az als oldaln.
Jrs/mozgs: A ht mozgs kzben egyenes, feszes, oldalirny kilengst nem mutat. A lps szabad, ell trlel, magas akci nlkl, a hts lbak kpviselik a hajtert. A vgtagok mozgsa nem lehet htul talajon szk, ell laptol vagy keresztez.
Szrzet: Rvid, sr s az idjrsnak ellenll.
Szn: A barnt kivve minden kopszn megengedett. A farok vge fehr.
Mret: Kvnatos legkisebb marmagassg: 33 cm (13 inch).
Kvnatos legnagyobb marmagassg: 40 cm (16 inch).
Hibk: Az elz pontoktl val brmilyen eltrs hibnak tekinthet, s az eltrs mrtktl fgg a hiba slyossga.
Megjegyzs: A kanoknak a herezacskban kt normlis herje legyen.
|