A MAGYAR EBTENYÉSZTÕK ORSZÁGOS EGYESÜLETÉNEK (MEOE) ÁLTALÁNOS TENYÉSZTÉSI SZABÁLYZATA
1.$
A fajtatiszta tenyésztés feltétele, a fajták további nemesítése érdekében a MEOE Általános Tenyésztési Szabályzatot léptet életbe, melyet az egyes fajták vonatkozásában külön feltételekkel egészít ki.
2.$
- A Szabályzat kötelezõ hatállyal kiterjed az Egyesület minden tagjára.
- A Szabályzat hatályos azon nem Egyesületi tagok részére, akik a MEOE által vezetett és FCI által elismert törzskönyvre igényt tartanak.
3.$
A tenyésztésbe állítás alsó korhatára kis testû kutyáknál 14 hónap, nagytestûeknél 18 hónap.
4.$
Egy szuka után két naptári évenként csak három alom törzskönyvezhetõ.
5.$
- Tenyésztésbe vonni fajtatiszta kutyát csak akkor lehet, ha a kutya már legalább kér CAC kiállításon, kanok esetében két "kitûnõ", szukák esetében két, legalább "Nagyon jó" minõsítést kapott nyílt, vagy munka osztályban; vagy tenyésszemlén "Tenyésztésre javasolt" vagy "Tenyészthetõ" minõsítést kapott. !!!A szabályzat ezen része megváltozott!!! Most már a szukáknak is két "Kitûnõ" minõsítésre van szüksége!
- Munkavizsgára kötelezett fajták esetében a kiállítási eredményen túlmenõen a tenyészszemlén történõ eredményes bemutatás is kötelezõ.
- Amennyiben a szülõpár bármelyike az 1. pontban jelzett feltételeket nem teljesítette, úgy ezek utódai a Törzskönyvezési Szabályzatnak megfelelõen kennelnevet nem kaphatnak.
- A 3. pontban jelzett egyedek utódai már ismét kennelnéven kerülhetnek törzskönyvezésre, ha a kennelnév nélküli egyed saját jogon az 5.$ 1. és 2. pontjának megfelel.
- "B" törzskönyves kutyák ivadékai csak "B" törzskönyvet kaphatnak, kivéve, ha a "B" törzskönyves egyed a harmadik származási sorban szerepel.
6.$
- A tenyészszemlék általános lebonyolítására vonatkozóan a MEOE külön szabályzatot bocsát ki.
- Kutyák tenyészszemlén történõ elbírálásának alsó korhatára 12 hónap.
- Az általános tenyészszemle szabályzat minden olyan fajtánál kötelezõen alkalmazandó, ahol a MEOE, a Fajtatanács vagy Fajtaklub (Szervezet) külön Tenyészszemle Szabályzatot nem készített.
- Minden kötelezõ speciális tenyészszemle szabályzatot a MEOE Elnöksége a Tenyésztési Tanács véleménye alapján hagyja jóvá.
7.$
Jelen szabályzat életbe lépte után a MEOE által kiállított és FCI által elismert törzskönyvet csak a Törzskönyvezési Szabályzatnak megfelelõen tetovált egyedek kaphatnak.
8.$
Teljes testvérek vagy szülõ-kölyök párosítása esetén a párosítást megelõzõen a Fajtaklub (Szervezet) vagy Fajtatanács javaslata alapján a Tenyésztési Tanács engedélyét kell megszerezni. Ilyen engedélyt elsõsorban a Mestertenyésztõi címmel rendelkezõ tenyésztõk kaphatnak.
9.$
A fajtán belül a standarban rögzített nagyság és szõrváltozatok, valamint különbözõ színû egyedek keresztezése esetén - melyekre az FCI külön CACIB-ok kiadását teszi lehetõvé - az utódok részére még kennelnév nélküli származási lap sem adható ki.
10.$
- Jelen szabályzat feltételei alól kivételes esetben a tenyésztõ kérésére a Tenyésztési Tanács adhat felmentést. Döntésérõl az illetékes Fajtatanácsot, illetve Fajtaszervezetet tájékoztatni köteles.
- A Tenyésztési Tanács határozata ellen annak kézhezvételétõl számított 15 napon belül mind a tenyésztõ, mind a Fajtatanács fellebbezéssel élhet a MEOE Elnökségéhez.
11.$
Ezt az Általános Tenyésztési Szabályzatot a MEOE Küldöttközgyûlése az 1989. április 15-i ülésén megtárgyalta és jóváhagyta azzal, hogy rendelkezései 1989. július 1-jétõl lépnek hatályba. Egyidejûleg érvényét veszti az eddigi hatályos Általános Tenyésztési Szabályzat és a vele kapcsolatos valamennyi határozat és joggyakorlat. Az ezen idõpontig az elõzõ szabályzatok alapján tenyészési jogot szerzett egyedek nem kötelezhetõk az itt leírt feltételek teljesítésére.
Budapest, 1989. április 15. |